Укр / Eng

Захід з представниками ООН з пошуку вирішення проблеми зумовленої СМА

29.10.2021
Дипломати, активісти та учасники гурту Imagine Dragons шукають розв’язання проблеми дитячої смертності номер один, зумовленої генетично, - СМА

Нью-Йорк, 28 жовтня 2021 року. - Постійні представництва України, Грузії, Гондурасу та Литви при організації Об’єднаних Націй провели неформальний віртуальний захід «Підвищення обізнаності про СМА для успішного застосування наявних рішень, і не тільки».

У заході взяли участь дипломати, представники агентств ООН, зокрема ЮНІСЕФ, ВООЗ, ПРООН, ЮНФПА, неурядових організацій, волонтери, фармацевтичні компанії, адвокати тощо.

«На наше переконання, кожна людина, яка живе зі СМА у світі, має отримати наявне лікування, і ми дуже сподіваємося, що всі об'єднаємося і зробимо це реальністю», - заявила захисниця пацієнтів зі СМА, співзасновниця «Разом» Ольга Яричківська.

Сьогодні спінальна м’язова атрофія (СМА) є генетичною причиною смерті немовлят номер один у всьому світі. СМА – генетичне, спадкове нервово-м’язове захворювання, зумовлене мутацією в гені SMN1, що призводить до прогресуючої втрати рухових нейронів, ослаблення й атрофії м’язів у дітей.

Приблизно 1 із 40 осіб є носієм мутованого гена SMN1. 1 з 10 000 дітей народжується зі СМА, причому в 60 відсотків з них найтяжча форма захворювання – першого типу, - яка призводить до утрудненого дихання й смерті у віці до двох років.

До 2016 року не існувало жодних методів лікування СМА. Проте останніми роками розроблено інноваційні медичні препарати, які можуть підвищити якість життя пацієнтів, котрі страждають на СМА, і дати їм шанс на нормальне, здорове життя.

Водночас у більшості країн родини, що мають дітей зі СМА, залишаються сам на сам із цією проблемою через брак комплексного лікування та підтримки на державному рівні.

«Щоб урятувати нашого сина, нам довелося зібрати 2,05 мільйона доларів, - сказав Віталій Свічинський, батько дитини зі СМА. - Саме стільки коштує одна доза лікарського засобу, який замінює мутований або відсутній ген у дитини – причину спінальної м’язової атрофії».

Родина Свічинських змогла зібрати ці кошти лише завдяки підтримці волонтерів з усього світу. Їхній син став першою дитиною в Україні, що отримала лікування в дитячій лікарні Сан-Антоніо у США.

«Необхідно посилити підтримку досліджень, інвестицій та інновацій, аби задовольнити потреби людей зі СМА, особливо в країнах з низьким і середнім рівнем доходу», - зазначила колишній прем'єр-міністр Нової Зеландії, голова правління організації «Партнерство в галузі охорони здоров'я матері, новонароджених та дітей» Гелен Кларк.

Ефективна адвокація у глобальному масштабі може прискорити доступ до лікування й підвищити шанси на нормальне життя чи його кращу якість для пацієнтів зі СМА й немовлят, які можуть народитися з недугою.

«Що мене вразило, так це несправедливість до хворої дитини, величезна необізнаність щодо СМА і те, що є речі, які ми можемо зробити, - сказав менеджер Imagine Dragons Мак Рейнольдс, закликавши всіх підтримувати дітей зі СМА. Його брат, фронтмен гурту Imagine Dragons Ден Рейнольдс зазначив: «Я справді вірю, що це можна виправити, якщо ми дійсно об’єднаємося, працюватимемо разом, - і це врятує багатьом життя».

Голова Генеральної Асамблеї ООН Абдулла Шахід подякував організаторам за проведення заходу. «ООН як глобальний захисник громадського здоров’я має відігравати провідну роль й визначити шлях просування вперед на цьому фронті. Жодна дитина не повинна залишитися без уваги через те, що хвороба занадто рідкісна, аби інвестувати (в розвиток лікувальних технологій), витрачати ресурси чи давати політичні зобов’язання».

У світі налічується всього 56 країн, що мають певні можливості для лікування своїх громадян, проте скринінг новонароджених проводиться недостатньо. Місія України при ООН продовжуватиме виступати на захист дітей зі СМА.

«Рівний доступ до лікування СМА у глобальному масштабі відповідає одній із Цілей сталого розвитку порядку денного на період до 2030 року, - щодо забезпечення міцного здоров’я й добробуту – і може покласти край наступові СМА на здоров’я пацієнтів, - сказав постійний представник України при ООН Сергій Кислиця. - Ми закликаємо національні уряди та осіб, які ухвалюють рішення, приділити особливу увагу щодо сприяння належному лікуванню хворих і подальшому розширенню досліджень захворювання СМА».

Президент України Володимир Зеленський пообіцяв, що лікування стане доступним до кінця 2021 року, зазначив Голова Комітету Верховної Ради України з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування Михайло Радуцький. Він також оголосив про початок проведення неонатального генетичного скринінгу на СМА по всій країні з 2022 року – для ранньої діагностики хвороби.

Додаткова інформація для ЗМІ:
Серед спікерів заходу: голова Генеральної Асамблеї ООН Абдулла Шахід, голова Економічної і соціальної ради ООН у 2022 році Коллен Віксен Келапіле (Ботсвана), голова Виконавчої ради ЮНІСЕФ Рітіс Паулаускас (Литва), колишній прем'єр-міністр Нової Зеландії Гелен Кларк та інші.

Контакти для преси: +380975102303 - Олексій


Також читають


07.03.2022
Громадський рух «Діти ми встигнемо» розпочинає програму ЕВАКУАЦІЇ ДІТЕЙ
Кого ми будемо евакуйовувати: дітей до 10 років з їхніми сім'ями, які перебувають місцях ведення активних бойових дій та під обстрілами. Перевага надаватиметься дітям з інвалідністю та дітям до 3-х років.
Детальніше
05.02.2022
Успішні СМАйлики: Марія Дімітрова
Мене звати Марія Дімітрова. Я народилася в 1988 р., закінчила загальноосвітню (звичайну) та музичну школу по класу фортопіано та співів. Вступила на бюджет до уніварситету “Україна” на денну форму по спеціальності "дизайн". Вела активне студентське життя, під час навчання, брала першість університету в турнірах з шахів.
Детальніше
20.12.2021 р.
Громадський рух "Діти ми встигнемо" отримав премію Української Правди
15 грудня 2021 року в приміщенні "Мистецького центру "Шоколадний будинок" у Києві відбулося вручення другої премії авторитетного інтернет-видання "Українська правда". Команда УП відзначила журналістів року, волонтерів року, митця року, інноватора року та ін. Премію за соціальний проект року отримав громадський рух "Діти ми встигнемо".
Детальніше
18.12.2021
Успішні СМАйлики: Ганна Літвинова
Ганна Лiтвинова народилася в Одесі, у 1994 році здоровою на вигляд дитиною. Але вже у 6 місяців вона почала переставати рухатися. У 1990-х ще мало знали про хворобу СМА, тому у віці близько року дівчинці поставили діагноз міопатія Вердніга-Гофмана і попросили її маму готуватися до смерті дитини. Але ці жахливі слова виявилися марними. Зараз Ані 27 років, вона успішна художниця та дружина.
Детальніше
17.12.2021 р.
Одеська облрада закликала закупити ліки від СМА
Сьогодні, 17 грудня 2021 року, на засіданні Одеської обласної ради депутати абсолютною більшістю проголосували звернення до Кабінету Міністрів України, Міністерства охорони здоров'я України із закликом закупити лікарські засоби для лікування орфанних захворювань, зокрема СМА на які були закладені кошти в державному бюджеті на 2022-й рік.
Детальніше
10.12.2021
Успішні СМАйлики: Анастасія Цань
Зйомки у новорічному відеоролику в проекті першої леді Олени Зеленської, присвяченому привернненню уваги до дітей з особливими потребами. Ялинка, свято, настрій і дотик до носика казкової істоти, наче до чарівної кнопочки, затамувавши подих загадування бажання!
Детальніше
Читати більше